روزنامه صهیونیستی هاآرتص در گزارشی به بحران در روابط دیپلماتیک ترکمنستان و اسرائیل بر سرتلاش موساد برای جاسوسی از ایران پرداخت.

به گزارش عصر ایران، منابع آگاه در تل آویو گفته اند که دولت ترکمنستان در روزهای اخیر برای دومین مرتبه در یک سال و نیم اخیر از موافقت با گزینه جدید وزارت خارجه اسرائیل برای تصدی سمت سفیر این رژیم در عشق آباد خودداری کرده است.

وزارت خارجه ترکمنستان به تل آویو اطلاع داده است که مخالف تعیین "حاییم کورین" به عنوان سفیر اسرائیل در عشق آباد است چرا که او عضو موساد اسرائیل است.
 
براین اساس ، حاییم کورین پیش از این در دانشکده نظامی امنیت ملی در اسرائیل، تدریس می کرد.مقامات ترکمنستان پیش از این "رووفین دانئیل" سفیر پیشنهادی اسرائیل را نیز برای پست سفارت در عشق آباد رد کرده بودند.

دلیل مخالفت با این انتصاب نیز این موضوع مطرح شد که وی در دهه 90 میلادی به عنوان سفیر اسرائیل در مسکو به دلیل به دست آوردن عکس های بسیار حساس در روسیه از این کشور اخراج شد. این تصاویر بسیار حساس توسط یک ماهواره روسی، تصویربرداری شده بودند.

موضوع رد گزینه های اسرائیل برای تصدی سمت سفیر تل آویو در عشق آباد باعث غافلگیری و تعجب وزارت خارجه اسرائیل شده  چرا که این برای نخستین مرتبه است که یک کشور، با دو گزینه پیشنهادی برای تصدی پست سفارت اسرائیل مخالفت می کند.

براساس این گزارش، وزارت خارجه اسرائیل از سال 2009 تاکنون تلاش های بسیاری را انجام داد تا دانئیل از سوی مقامات ترکمستان به عنوان سفیر ترکمنستان پذیرفته شود اما این کشور اسلامی این موضوع را قبول نکرد چرا که به گفته عشق آباد، سفیر پیشنهادی قبلا در سال 1996 از روسیه اخراج شده بود.

او در روسیه توانسته بود تصاویر بسیار حساسی را از چند افسر ارشد روسی به دست آورد. علاوه براین او رئیس شعبه موساد در روسیه بود. اقدامی که در آن مقطع، منجر به بروز بحران دیپلماتیک میان مسکو و تل آویو شده بود.

این گزارش ادامه می دهد: آویگدور لیبرمن وزیر امورخارجه اسرائیل در آغاز مسئولیت خود گفته بود که افتتاح سفارتخانه در پایتخت ترکمنستان را یک طرح ویژه می داند چرا که برای نخستین بار سفارتخانه اسرائیل در پایتخت یک کشور اسلامی افتتاح می شود که تنها 20 کیلومتر با ایران فاصله دارد. لیبرمن در آن مقطع گفته بود که افتتاح این سفارتخانه به معنی ارسال یک پیام جدی به ایران است.

منابع آگاه ادامه دادند: در سال 2010 کورین به عنوان سفیر اسرائیل در ترکمنستان معرفی شد اما مقامات این کشور او را نپذیرفتند و پذیرش اعتبارنامه وی را رد کردند. همچنین مقامات اسرائیلی نتوانستند دلیل اصلی این مخالفت را بیابند ولی چند هفته پیش از این در نشست های دوجانبه مقامات اسرائیلی و ترکمنستانی این موضوع مشخص شد.

مقامات ترکمن گفته اند که پس از بررسی زندگینامه سفیر پیشنهادی اسرائیل، مشخص شد که او به عنوان کارشناس در دانشکده امنیت ملی در تل آویو فعالیت می کرد لذا این وضعیت شک را به یقین تبدیل می کند که او یک عضو مخفی موساد است.

مقامات ترکمنستان به همتایان اسرائیلی خود گفته اند که شما باید یک سفیر به عشق آباد بفرستید تا برای بهبود روابط میان دو طرف تلاش کند و نه یک عضو موساد که ماموریت او جمع آوری اطلاعات درباره ایران باشد. این اقدام ترکمنستان به معنی سیلی با صدای بلند برای دیپلماسی اسرائیل است.

لیبرمن نیز که تحمل خود را از دست می داد حتی به گزینه تعطیلی سفارت اسرائیل در عشق آباد نیز اندیشید اما معاون آسیایی اروپایی وزیر خارجه اسرائیل با این اقدام مخالفت کرد و به لیبرمن گفت که در این باره عجله نکند و مهلتی برای مدیریت بحران داده شود و در نهایت تصمیم گرفته شد تا گزینه ای مورد قبول مقامات ترکمنستان جستجو شود.

تاريخ : | | نویسنده : medgroup |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.