خودرو خورشيدي «غزال ايراني 2» كه دومين خودرو خورشيدي ساخته شده توسط دانشجويان دانشكده پرديس فني دانشگاه تهران است، صبح امروز (يكشنبه) در مراسمي با حضور جمعي از مسوولان در دانشگاه تهران رونمايي شد.

به گزارش ايسنا، «غزال ايراني -2»، دومين خودرو خورشيدي خاورميانه كه نمونه ارتقا يافته خودرو سال 2005 (غزال ايراني - 1) در پرديس فني دانشگاه تهران است به منظور حضور در رالي بزرگ «استراليا» در آبان 88 ساخته شد كه به علت مشكلات ترانسپورت از حضور در اين مسابقات بازماند. اين خودرو سال گذشته بار ديگر براي حضور در رالي بزرگ خودروهاي خورشيدي در آفريقاي جنوبي آماده و اعزام شد كه به دليل انصراف بيشتر تيم‌ها از حضور در رقابت‌ها، بخت حضور در اين مسابقات را هم از دست داد.

دكتر ابري‌نيا، سرپرست تيم خودروي خورشيدي غزال ايراني روز يكشنبه در مراسم رونمايي از اين خودرو خورشيدي در پرديس دانشكده فني دانشگاه تهران كه با حضور رويانيان - رييس ستاد حمل و نقل و سوخت كشور - مهندس كاظمي - مديرعامل شركت بهينه سازي مصرف سوخت - و دكتر رهبر - رييس دانشگاه تهران - برگزار شد اظهار كرد: طرح ساخت اين پروژه با حمايت شركت ايران خودرو و شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت به عنوان حاميان اصلي و برخي شركت‌هاي خودروساز ديگر و چندين شركت خصوصي اجرا شده است.

وي افزود: قطعات و بدنه اين خودرو توسط تيم دانشجويي طراحي شده است كه نسبت به خودرو «غزال ايراني يك» برتري دارد چرا كه از نظر ايروديناميكي بهينه‌سازي شده و مواد به كار رفته در آن فيبر كربن‌، كامپوزيت وسازه‌هاي لانه زنبوري است كه باعث مي‌شود تا حد زيادي خودرو سبك‌تر شود.

ابري‌نيا خاطرنشان كرد: تست‌هاي حركتي اين خودرو اطراف دانشكده فني تهران و خيابان‌هاي اطراف دانشگاه تهران آغاز شد و نهايتا اين خودرو توانست در خيابان كمربندي فرودگاه امام خميني (ره)‌تست نهايي خود را با سرعت 120 كيلومتر در ساعت با موفقيت طي كند.

سرپرست تيم غزال ايراني همچنين در خصوص ويژگي‌ها و مزاياي اين خودرو نسبت به نمونه قبلي خود تصريح كرد: طراحي و ساخت بدنه با فناوري پيشرفته، طراحي پيشرفته آيروديناميك، وزن 150 كيلوگرمي، توانايي حركت با سرعت 120 كيلومتر در ساعت كه قابليت افزايش تا 150 كيلومتر را دارد، افزايش راندمان سلول‌هاي خورشيدي، استفاده از موتور برقي جريان مستقيم، استفاده از كنترلر قابل برنامه‌ريزي، طراحي و ساخت MPPT توسط اعضاي تيم و بهينه‌سازي مواد‌، طراحي و روش ساخت در بخش‌هاي بدنه، شاسي، تعليق، فرمان، مدارها و سسيستم‌هاي برقي از ويژگي‌هاي خودرو خورشيدي غزال ايراني (2) نسبت به نمونه قبلي آن است.

ابري‌نيا اضافه كرد: اين خودرو نسبت به نمونه قبلي (غزال ايراني - 1) 100 كيلوگرم كاهش پيدا كرده است. موتور مورد استفاده در ‌آن از نوع DC مغناطيسي دائمي است كه 97 درصد راندمان دارد، راندمان سلول‌هاي سيليكوني خورشيدي اين خودرو حود 22 درصد بوده كه مي‌تواند در صورت وجود خورشيد در طول روز تا 600 كيلومتر را با سرعت متوسط 80 كيلومتر در ساعت طي كند.

وي در پايان با بيان اينكه باتري تعبيه شده در اين خودرو مي‌تواند دو تا سه ساعت در شب با استفاده از انرژي ذخيره شده خود حركت مي‌كند،‌ گفت: غزال ايراني -2 آمادگي شركت در مسابقات جهاني خودرو خورشيدي را كه در مهر ماه سال جاري برگزار مي شود دارد كه اميدواريم با حمايت مسوولين اين مهم محقق شود.

غزال ايراني 2

غزال ايراني 2

غزال ايراني 2
تاريخ : | | نویسنده : medgroup |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.